• Výška stravy v materskej škole

    • Desiata : 0,36 €

    • Obed : 0,85 €

    • Olovrant: 0,24 €

    • Celodenná strava : 1,45 € / desiata, obed, olovrant /

    • Poldenná strava : 1,21 € / desiata, obed /

     

    Dňom 01.09.2019 vzniká povinnosť rodičovi zaplatiť režijné náklady paušálnou sumou 1,00 € na mesiac ak bolo v

    príslušnom mesiaci dieťa počítané na stravu jeden deň . Deti , ktoré majú individuálne stravovanie na základe

    lekárskeho odborného posúdenia , réžiu hradia tiež, nakoľko pracovníčky kuchyne MŠ im túto stravu pripravujú a

    servírujú, aby ju mali teplú na konzumáciu. Táto zmena bola stanovená všeobecno záväzným nariadením mesta

    Vrbové číslo 3/2019 s platnosťou od 01.09.2019

     

    Hlavné zásady stravovania detí 

    1. Doprajte deťom pestrú, rozmanitú stravu, bohatú na zeleninu, ovocie. Najmenej 2x denne zelenina, aspoň 1x denne surová , denne čerstvé ovocie.

    2. Dbajme, aby strava detí bola bohatá na obilniny a výrobky z nich – hlavne celozrnný chlieb, pečivo.

    3. Vyberajte potraviny s nízkym obsahom tuku a cholesterolu (uprednostňujte tuky rastlinné – denne aspoň 1 lyžička kvalitného plnohodnotného oleja).

    4. Zaistite striedmu konzumáciu cukru , sladkostí, sladených nápojov (múčne jedlo ako hlavný pokrm najviac 2x týždenne). Noste na narodeninové oslavy deťom radšej ovocie a zeleninu !

    5. Hlavné jedná už nedosáľajte, soľ a solené potraviny podávajte úplne výnimočne.

    6. Zaraďte deťom pravidelne dostatočné množstvomliečnych výrobkov(hlavne netučných, alebo nízkotučných).

    7. Denne podávajte deťommlieko. Stále zostáva základnou zložkou potravy dieťaťa. Svojim obsahom má mlieko a mliečne výrobky dôležitý nutričný význam hlavne svojím obsahom bielkovín, sacharidov, tukov. V porovnaní s inými živočíšnymi tukmi má najnižší obsah cholesterolu , obsahuje najdôležitejšie vitamíny B2,B6,B12, kyselinu pantoténovú, vitamíny rozpustné v tukoch ADE, vit. H biotín, obsahuje vápnik pre správny vývoj kostného tkaniva.


    Pre dieťa je vhodné buď mlieko pasterizované alebo trvanlivé ( neobsahuje žiadne konzervačné prídavky). Pri deťoch najnižšej vekovej kategórie do 5 rokov je potrebné podávaťplnotučné mlieko, pretože obsah tukov zabezpečuje aj dostatočné vstrebávanie vitamínou rozpustných v tukoch.

    8. Dôsledne dodržiavajte pitný režim dieťaťa ( aspoň 1,5 – 2 l denne) Najvhodnejším nápojom je kvalitná pitná čistá voda. Nedávajte deťom nápoje obsahujúca kofeín a chinín. Vhodné sú tiež  ochutené minerálky, ovocné čaje, džúsy.


    9. Snažte sa deťom zabezpečiť kvalitné zdroje bielkovín ( vyrovnať príjem rastlinných a živočíšnych bielkovín). Ryby podávame deťom min. 1x týždenne (až po dovŕšení dvoch rokov), strukoviny 1x týždenne.

    10. Dbajme na dostatočný príjem vlákniny v strave ( obsiahnuté v zelenine, ovocí, v cereálnych výrobkoch, strukovinách, zemiakoch). Sú dôležité pre pocit nasýtenia, absorbujú niektoré toxické látky z čreva, pôsobia protirakovinovo, aktívne znižujú hladinu cukrov a tukov v krvi, priaznivo vplývajú na rozvoj črevnej mikroflóry.

    11. U detí uprednostňujeme častejšie jedenie menších porcií.

    12. Vyprážaný pokrm je vhodný najviac 1x týždenne. 

    Naučme deti od malička k zdravému spôsobu života svojím vlastným príkladom. Správna výživa v detskom veku je dôležitá nie len preto, že podmieňuje harmonický rozvoj celého detského organizmu, ale je rozhodujúca aj pre zdravie v dospelosti. Racionálna výživa, na ktorú si človek privykne v detstve , môže predchádzať vzniku neskorších závažných ochorení ( obezita, ateroskleróza, rakovina, cukrovka). Optimálna výživa musí zabezpečovať primerané množstvo živín v správnom pomere a musí tiež obsahovať dostatočné množstvo tzv. prídavných látok – vitamíny, minerály, vláknina.

    Všetky uvedené zásady sa zohľadňujú pri zostavovaní jedálnička pre Vaše deti v MŠ. Preto nehovorte deťom, že nemusia jesť ! Veď Vám rodičom i nám učiteľkám ide o spoločnú vec – aby naše deti boli zdravé.