• HLAVNÉ ZÁSADY STRAVOVANIA

©     Doprajte deťom pestrú, rozmanitú stravu, bohatú na zeleninu, ovocie. Najmenej 2x denne zelenina, aspoň 1x denne surová , denne čerstvé ovocie.

©     Dbajme, aby strava detí bola bohatá na obilniny a výrobky z nich – hlavne celozrnný chlieb, pečivo.

©     Vyberajte potraviny s nízkym obsahom tuku a cholesterolu, uprednostňujte tuky rastlinné – denne aspoň 1 lyžička kvalitného plnohodnotného oleja.

©     Zaistite striedmu konzumáciu cukru , sladkostí, sladených nápojov (múčne jedlo ako hlavný pokrm najviac 2x týždenne). Noste na narodeninové oslavy deťom radšej ovocie a zeleninu !

©     Hlavné jedná už nedosáľajte, soľ a solené potraviny podávajte úplne výnimočne.

©     Zaraďte deťom pravidelne dostatočné množstvo mliečnych výrobkov hlavne netučných, alebo nízkotučných.

©     Denne podávajte deťom mlieko. Stále zostáva základnou zložkou potravy dieťaťa. Svojim obsahom má mlieko a mliečne výrobky dôležitý nutričný význam hlavne svojím obsahom bielkovín, sacharidov, tukov. V porovnaní s inými živočíšnymi tukmi má najnižší obsah cholesterolu , obsahuje najdôležitejšie vitamíny B2,B6,B12, kyselinu pantoténovú, vitamíny rozpustné v tukoch ADE, vit. H biotín, obsahuje vápnik pre správny vývoj kostného tkaniva.

©     Pre dieťa je vhodné buď mlieko pasterizované alebo trvanlivé neobsahuje žiadne konzervačné prídavky. Pri deťoch najnižšej vekovej kategórie do 5 rokov je potrebné podávať plnotučné mlieko, pretože obsah tukov zabezpečuje aj dostatočné vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch.